OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Vitajte na stránke predajcu bicyklov MB SPORT.

Kúpa bicykla

Výber bicykla je jedným z najdôležitejších rozhodnutí, a preto by sa mu mala venovať dostatočná pozornosť. Treba si uvedomiť, že univerzálny bicykel už neexistuje, a preto treba výber zvážiť. Tento návod je určený hlavne tým menej skúseným, ktorí sa chystajú na kúpu.

Najdôležitejšie kritériá pri výbere bicykla sú: typ bicykla, veľkosť rámu, model a zdatnosť cyklistu.

Typ bicykla

Základné rozdelenie bicyklov podľa kategórie je: horské, krosové, trekingové, cestné, freestylové, prípadne detské bicykle. Podľa toho, akému druhu cyklistiky sa chcete a budete venovať, podľa toho si treba zvoliť typ.

Veľkosť bicykla (rámu)

Keď už ste sa rozhodli, aký typ bicykla si kúpite, treba vybrať správnu veľkosť. Voľba správnej veľkosti rámu je veľmi dôležitá pre bezpečnú a pohodlnú jazdu.
Veľkosť bicykla sa delí podľa dĺžky sedlovej trubky. V súčasnosti sú na trhoch rôzne druhy značenia veľkostí, no najčastejšie sa používa veľkosť v palcoch alebo centimetroch, prípadne milimetroch, ojedinele aj značkami (S,M,L,XL).
Správnu veľkosť môžete orientačne určiť aj podľa výšky postavy:

Výška cyklistu veľkosť rámu
(v palcoch) cm mm značenie
do 165 cm 15“, 16“ do 44 cm do 500 mm S
160 – 170 cm 17“, 18“ do 48 cm do 520 mm M
170 – 185 cm 19“, 20“ do 52 cm do 540 mm L
185 – 200 cm 21“, 22“ do 55 cm do 560 mm XL
nad 195 cm 23“, 24“ nad 58 cm nad 580 mm XL

Druhým spôsobom výberu môže byť nasledujúce:
Postavte sa obkročmo nad hornú rámovú trúbku a vzdialenosť medzi rozkrokom a trúbkou by mala byť aspoň 8cm. Toto platí hlavne pri výbere horských a krosových bicyklov, keďže pri nich je častejšie zosadanie z bicykla v náročnom teréne.
Pre cestné bicykle sú odporúčané približne 3 cm.

Tretí spôsob, ako si vybrať správny rám je vypočítať ho podľa vzorca: výšku rozkroku s nohami od seba vynásobte číslom 0,56 čím dostanete veľkosť rámu v centimetroch. Výsledok vydeľte číslom 2,54 čím dostanete veľkosť rámu v palcoch.

Brzdný systém

Dnes sú najpoužívanejšie dva typy brzdných systémom: brzdy V-brake a kotúčové brzdy. Kotúčové brzdy sú drahšie a náročnejšie na opravu, a preto sa používajú pri drahších bicykloch a pri cyklistoch, ktorí jazdia často a dlho. Ostatným postačia aj brzdy V-brake. Tretím typom u brzdy cantilever, ktoré sú predchodcami V-brake, ale tie sa už veľmi nepoužívajú. 

Odpruženie

Predné odpruženie
Dnes je už bežný odpruženie predného kolesa bežné. Odpruženie zabezpečuje pohodlnejšiu jazdu pri jazde nerovným terénom. Takisto viac šetrí predné koleso, keďže koleso nemusí absorbovať taký prudký náraz. Parametrom pri výbere predného odpruženia je tuhosť. Tuhosť musí byť taká, aby sa pri jazde vidlica sama nestláčala a zároveň, aby tlmila nárazy. Pokiaľ sa vidlica často prepružuje na doraz, je treba zvýšiť tuhosť. Pri niektorých je možné nastaviť spätný chod (za aký čas sa má vidlica vyrovnať).
Čiže pokiaľ plánujete jazdu na nerovnom teréne, predné odpruženie je vítané.

Zadné odpruženie
Zadné odpruženie nie je až také výhodné ako predné, keďže pri bežnej jazde zadné koleso často nenaráža. Zadné odpruženie je skôr pre tých, čo sa venujú extrémnejším zjazdom a podobne. Neodporúča sa pri bežnej jazde, keďže je to náročné na chrbticu a okrem toho sa pri jazde do kopca pružina stláča, takže je nutné viac makať, niekedy je šľapanie do kopca so zadným odpružením oveľa náročnejšie ako bežne.

Dámsky alebo pánsky model

V súčasnosti už toto rozdelenie nemá správny názov, lebo tak ako ženy si v poslednej dobe vyberajú hlavne pánske modely, niektorí muži zase dámske. No v porovnaní sa pánske používajú omnoho viac. Rozdiel je len v usporiadaní trubiek. Pôvodný zmysel dámskych bicyklov bol v tom, aby mohli ženy bicyklovať v sukniach (čo sa už asi nerobí).
Pánske rámy sú pevnejšie (nie kvôli materiál, ale vďaka usporiadaniu trubiek znesú väčšie zaťaženie). Dôvodom pre kúpu dámskych býva ľahšie nasadanie.
Ak vyberáte bicykel pre šport, jednoznačne lepšou voľbou je pánsky model.

Cena

V každej opisovanej kategórii nájdete bicykle v rôznych cenových kategóriách. Najlacnejšie od 150€ až po niekoľko desaťtisíc. Cena je  priamo úmerná kvalite a výdrži. Treba si zvážiť, koľko plánujete bicykel využívať a podľa toho zvoliť cenovú kategóriu.

Kde nakupovať

Nie je veľa o čom diskutovať. Bicykel jednoznačne kupovať v cyklistickom obchode. Nie len z hľadiska kvality (aj v obchodných domoch môžu byť kvalitné modely), lenže v cyklistických obchodoch sa môžete poradiť s odborníkmi. Takisto sa môžete dohodnúť na pravidelných kontrolách, keďže je málo pravdepodobné, že si všetky opravy zvládnete sami. Okrem toho je možné niektoré komponenty podľa želania upraviť (napr. výber správneho rámu či sedla). V prípade poškodenia si ľahšie dáte bicykel opraviť. V hypermarketoch by ste ťažko zháňali náhradné diely, alebo opravu poškodených komponentov.

(prevzaté zo stránky  http://www.bikeweb.sk)

 

Navštívte nás v našej predajni a s výberom bicykla Vám radi pomôžeme.